Ціна життя, права власності та сміття… Що спільного?

Бадрудинов Шульга Цибулько 004
Подія 30 травня на Грибовицькому сміттєзвалищі ( http://zik.ua/news/2016/05/30/na_gr… ) підняла багато питань. Більшість винить мера та інших політиків і чиновників місцевого масштабу.
Проте проблема насправді має більш глибокі коріння. Причому ця проблема є перепоною економічного розвитку загалом.
Трохи теорії, адже немає нічого практичнішого, ніж хороша теорія.
Загалом предметом економічної теорії є поведінка людей стосовно використання обмежених ресурсів для задоволення безмежних потреб. Практика засвідчила, що найкращим способом вирішення проблеми є права власності та вільний ринок. За таких умов особа, яка має більшу потребу в певному ресурсі і тому більш високо його цінує, викуповує цей ресурс у того, чия потреба є меншою і тому менш цінує той ресурс. Це спонукатиме перерозподіл ресурсів для їх використання у більш ефективний спосіб.
Але бувають варіанти… тому й проблеми…
Трохи передісторії: у далекому 1960 році Рональд Коуз, майбутній лауреат Нобелівської премії з економіки, опублікував статтю “The Problem of Social Cost” (переклад: http://www.libertarium.ru/l_lib_fir… ). В статті розглядались явища, які потім назвали екстерналіями чи зовнішніми ефектами – наслідки дії, які відчувають на собі особи, які не залучені у дії. Суть проблеми в тому, що особи, які приймають рішення, перекладають частину тягаря за свої рішення на інших осіб. У нашому прикладі від забруднення, спричиненого наявністю сміттєзвалища, страждають мешканці околичних сіл. Рональд Коуз описав умови, які необхідні для вирішення даної проблеми. Ці умови під назвою «Теорема Коуза» у 1966 році сформулював інший майбутній лауреат Нобелівської премії з економіки Джордж Стіглер:
«Якщо права власності чітко визначені і трансакційні витрати дорівнюють нулю, то розміщення ресурсів (структура виробництва) буде залишатися незмінним і ефективним незалежно від змін у розподілі прав власності.»
Трансакційні витрати – це всі витрати взаємодії, а саме:
  • витрати на одержання необхідної інформації про ціни та якість товарів (в даному випадку мова йде про економічну оцінку вартості забрудненої землі, води тощо),
  • витрати, пов’язані з веденням переговорів, оформленням контрактів та укладенням угод,
  • витрати, пов’язані з контролем – витрати вимірювання (витрати визначення розміру шкоди)
  • витрати на юридичний захист прав власника у разі їх порушення.
У перекладі на просту мову теорема Коуза означає, що за умови чітко визначених прав власності та низьких витрат взаємодії будуть створені такі стимули, які спонукатимуть приймати ефективні рішення.
Механізм доволі простий: люди, майну яких нанесена шкода, визначають, яким чином нанесено шкоду (витрати вимірювання), розмір шкоди як витрати на усунення шкоди або різниця у вартості майна (для цього потрібен ринок цього майна), ведуть переговори з забруднювачем (витрати переговорів) та за умови недосягнення згоди звертаються до суду (витрати захисту прав).
Так от у випадку нанесення шкоди майну у вигляді землі усі пункти просто відсутні – у більшості випадків право власності на землю є неналежно оформлене (Земельний кадастр у жахливому стані). Юридична особа забруднювача також під питанням. Відсутність ринку землі унеможливлює її оцінку та,відповідно, визначення падіння її вартості внаслідок забруднення. Витрати вимірювання технічно складні, відповідно доволі дорогі. Послуги адвокатів дорогі, а функціонування судів – взагалі окреме питання.
Саме головне: ВСІ ЦІ ПРОБЛЕМИ СТОСУЮТЬСЯ ВСІХ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ. Саме це є отим інвестиційним кліматом, який вже десятиліттями намагаються покращити.
Але що можна говорити про захист прав власності на землю чи інше майно, якщо у нас відсутній захист власного тіла?
СКІЛЬКИ КОШТУЄ ЛЮДСЬКЕ ЖИТТЯ?
Різноманітні філософи та гуманісти наперебій будуть вигукувати, що людське життя безцінне. Проте на практиці життя, яке немає ціни, є безкоштовне.
В економічній теорії є декілька підходів до визначення ціни життя.
Є підходи, які визначають цінність життя, через цінність створеного продукту – простіше як суму доданої вартості, створеної за все життя людини.
Інша група підходів базується на спостереженні за вибором людини, коли на одній з чаш є людське життя та здоров’я. Такі вибори ми здійснюємо майже повсякденно: не використовуємо паски безпеки через понти, перебігаємо дорогу для економії часу, не використовуємо засоби індивідуального захисту. Наприклад на першому фото у статті http://zik.ua/news/2016/05/30/zyavy… видно рятувальників, які працюють на Грибовицькому сміттєзвалищі без рукавиць та респіраторів. Це означає, що конкретне керівництво вирішило, що ризик отримання наслідків для здоров’я цих рятувальників не вартує навіть вартості рукавиць та респіраторів.
В окремих випадках ціну життя оголошують прямо, наприклад життя загиблих рятувальників оцінили в компенсацію 4 тис. гривень на місяць для кожної дитини рятувальника до повноліття або до 23 років за умови навчання (джерело тут https://www.youtube.com/watch?v=6Gw… та тут https://www.youtube.com/watch?v=NqQ… ). Тобто дитина отримає (в середньому) за 10 років * 12 місяців * 4тис. = 480 тис. грн. А якщо врахувати, що у нас за останні 10 років інфляція становить в середньому 15%, то теперішня вартість цих майбутніх потоків становить всього лиш приблизно 270 тис. грн. Дітей є п’ятеро на трьох загиблих, тобто в середньому життя одного загиблого оцінили в 450 тис. грн.
Для порівняння стільки ж коштують бюджетні автомобілі класу С, наприклад Skoda Octavia http://skoda.autoua.net/. Якщо ж говорити про спеціалізовану рятувальну техніку, то вона в рази дорожча. І тому, коли наступний раз постане питання про придбання техніки, використання якої здатне зменшити ризики втрати життя чи здоров’я, то рішення буде економічно обґрунтоване – не купувати техніку.
Які є способи врахування цих ризиків?
По-перше, більш реалістична оцінка вартості життя. Наприклад, в розвинених країнах ціна життя становить 7-10 млн. доларів (джерело тут: https://en.wikipedia.org/wiki/Value… )
По-друге, ці витрати повинні бути включені у собівартість надання послуг. Звичайно це підніме тарифи. Але водночас спонукатиме людей реально оцінювати чуже життя, а не просто лайками у Фейсбуці.
По-третє, щоб ці витрати не були разовими, вони повинні реалізовуватися через механізм страхування. Страхові компанії будуть визначати вартість страхування залежно від ризику настання страхових випадків. Це спонукатиме керівників рятувальних служб та підприємств з небезпечним виробництвом інвестувати кошти в безпеку, адже це стане економічно доцільно.
Але, звичайно, є традиційний альтернативний шлях – побідкатись і посумувати та далі продовжувати діяти як і раніше… в очікуванні чергових жертв нашої байдужості та невігластва.

Залишити відповідь